XX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance - sprawozdanie

    W parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance w dniach 23.02.-02.03.2003 r odbył się jubileuszowy XX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Swoim zasięgiem objął całe miasto i okoliczne wioski. Od 20. lat organizatorem TKCh jest Biblioteka Parafialna. Stałym punktem programu TKCh był Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych, na który w br. wpłynęło prawie 280 prac. Szeroka technika tych prac obejmowała obrazy, rzeźby, rysunki, linoryt, lalkarstwo, haft, fotografię i poezję. Na zakończenie wystawy pokonkursowej odbyło się spotkanie ks. bpa Pawła Cieślika z twórcami prac artystycznych, na którym wręczane były nagrody i pamiątki za udział. Na uwagę zasługuje fakt, że w ciągu 20. lat organizowania TKCh Jan Pawlak ze Trzcianki był jedynym twórcą, który każdorazowo zgłaszał na konkurs swoje obrazy.
    Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zainaugurował chór "Harmonia" z Czarnkowa, który śpiewał na Mszach św. oraz dał dwa koncerty w obu parafiach parafiach.
    W Bibliotece Publicznej odbył się program poetycki w wykonaniu Włodzimierza Ignasińskiego z córką Matyldą i grającym na skrzypcach Danielem Haile  ze Trzcianki. Program pod tytułem "Dlaczego mnie szukasz" obejmował twórczość Agnieszki Bartol,  kard. Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta i in. Tam też została zorganizowana wystawa książek zatytułowana "Poezja Karola Wojtyły" ze zbioru Biblioteki Parafialnej i Biblioteki Publicznej w Trzciance.
    W kinie "Serenada" wyświetlony został film "Edi", a w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej otwarta została wystawa ponad 500. medali papieskich ze zbioru Wiesława Wosika z Wrocławia.
    Redaktor "Przewodnika Katolickiego" z Poznania Michał Gryczyński spotkał się z młodzieżą w dwóch szkołach średnich, gdzie przedstawił - w oparciu o napisaną  przez siebie książkę "Piątka z Wronieckiej" - sylwetki pięciu chłopców zgładzonych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ich błogosławionymi w grupie 108 męczenników. Ponadto w Domu Parafialnym red. Michał Gryczyński wygłosił prelekcję pt. "Problem prawdy i fałszu w życiu społecznym" połączoną z dyskusją.
    Tydzień Kultury Chrześcijańskiej obejmował także filmy dla dzieci oraz kiermasz książek za "1 zł".
W Trzcianeckim Domu Kultury zorganizowana została wystawa kilkudziesięciu obrazów Jerzego Omelczuka z Poznania malowanych ustami.
W czasie otwarcia wystawy odbyło się spotkanie z artystą. Podziw licznie zebranych wzbudziło zademonstrowanie tej niezwykłej techniki malarskiej.
    Wystawy organizowane przy współpracy z Trzcianeckim Domem Kultury i z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej znalazły się także w programie obchodu kolejnej rocznicy nadania praw miejskich Trzcianki. Jubileuszowy TKCh dał jak zwykle możliwość uczestniczenia w różnorodnych programach.
    Więcej o wystawie obrazów Jerzego Omelczuka [Czytaj dalej]