XXXV Rocznica Porozumień Sierpniowych 29-30.08.2015 r


W ramach obchodów 35 rocznicy Porozumień Sierpniowych w naszym kościele odprawiona została w niedzielę 30 sierpnia br. Msza św. w intencji Ojczyzny. Jak zwykle przy takich patriotycznych okazjach Eucharystia sprawowana była w obecności relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którymi na koniec Mszy św. wierni zostali pobłogosławieni.
Dzień wcześniej, w sobotę 29 sierpnia Biblioteka Parafialna zorganizowała w auli Domu Parafialnego spotkanie z prof. Stanisławem Mikołajczakiem z Poznania. Gość nawiązywał do wydarzeń sprzed 35 laty, gdy przed polskim narodem pojawiła się perspektywa wyrwania się spod sowieckiej dominacji, stłumiona jednak ogłoszeniem stanu wojennego. Polska SOLIDARNOŚĆ była tylko ogniwem w całym łańcuchu dążeń niepodległościowych, do których prelegent zaliczył Powstanie Wielkopolskie, wojnę polsko-sowiecką z 1920 r., Powstanie Warszawskie, powojenne podziemie niepodległościowe, Poznański Październik 1956 r., Wydarzenia Grudniowe 1970 r. i sierpień 1980 r. Dopiero rok 1989  dał szansę zbudowania własnego niepodległego bytu, którego kształt zależał już od samych Polaków. Tę część wypowiedzi prof. Mikołajczak zakończył pytaniem, czy dzisiejszy kształt Polski rzeczywiście zgodny jest z duchem Porozumień Sierpniowych i czy właściwie wykorzystaliśmy ostatnie 25 lat budowania własnej demokracji.
W dalszej części spotkania prof. Stanisław Mikołajczak skupił się na inicjatywie odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Pomnik ten jako wotum Wielkopolan za odzyskanie niepodległości, zbudowany dzięki ofiarności społeczeństwa wielkopolskiego, ustawiony został w 1932 r. na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu pomiędzy Uniwersytetem Poznańskim a Zamkiem. Już w drugim miesiącu II wojny światowej został przez niemieckiego okupanta wysadzony w powietrze, a znajdująca się w tym pomniku figura Chrystusa została sprofanowana - ciągnięta na linie przez miasto na wysypisko śmieci, a następnie przetopiona na kule armatnie. Idea odbudowy tego pomnika spotkała się z żywą reakcją poznaniaków, o czym świadczy ich ofiarność na ten cel oraz bezinteresowne zaangażowanie. Są gotowe plany całego obiektu, który wiernie oddaje kształt przedwojennego pomnika. Jest gotowa dokumentacja lokalizacyjna uwzględniająca wszelkie uwarunkowania dotyczące ustawienia monumentu. Postawienie go w miejscu, w którym stał przed wojną, jest już niemożliwe, ponieważ w międzyczasie plac ten został zagospodarowany m. in. poprzez ustawienie tam pomnika Adama Mickiewicza i Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 r. Oprócz wielu dowodów świadczących  o poparciu dla  tej idei niestety organizatorzy napotykają na stały opór władz miasta, które utrudniają formalną procedurę niezbędną do realizacji tego celu.
Prof. Stanisław Mikołajczak jest przewodniczącym Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Jest także przewodniczącym Akademickiego Klubu Obywatelskiego (AKO) im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego skupiającego kilkuset uczonych z całego kraju. W internecie publikowane są różne inicjatywy i oświadczenia AKO dotyczące ważnych dla Polski wydarzeń.
W Bibliotece Parafialnej można otrzymać materiały informacyjne dotyczące samego pomnika i idei jego odbudowy. Można też wypożyczyć album z unikalnymi zdjęciami przedwojennego pomnika oraz zdjęciami z jego zburzenia wykonanymi z ukrycia pod groźbą utraty życia przez poznańskiego harcerza. Można też nabyć cegiełkę jako wkład w odbudowę - miniaturkę figury Chrystusa z tego pomnika oraz film DVD o historii pomnika i jego odbudowie.