XXVII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance - sprawozdanie

    
    27 Tydzień Kultury Chrześcijańskiej na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców Trzcianki. 18 kwietnia 2010 r. w dniu, w którym zaplanowano początek  TKCh, odbywał się pogrzeb pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy wraz z innymi członkami polskiej delegacji zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze do Katynia.
    Mottem tegorocznego trwającego od 19 do 25 kwietnia 2010 r. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej był Rok Kapłański. Imprezy odbywały się na terenie obydwu trzcianeckich parafii.19 kwietnia, w poniedziałek w trzcianeckich szkołach ponadgimnazjalnych odbyło się spotkanie młodzieży z ks. Jarosławem Wąsowiczem oraz Waldemarem Handke redaktorami książki "Nie można uśmiercić nadziei" o reminiscencjach śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce w latach 1984 - 1989. Tego samego dnia po południu w Bibliotece Publicznej w Trzciance odbyła się promocja tej książki upamiętniającej m.in. poświęcenie tablicy pamiątkowej o ks. Jerzym w Trzciance i wmurowanie jej w kościele pw. św. Stanisława w Warszawie na Żoliborzu. Szczególne zaproszenie na to spotkanie Biblioteka Parafialna wystosowała do uczestników pielgrzymki w 1987 r. do Grobu ks. Jerzego Popiełuszki z tablicą ku czci Męczennika ufundowaną przez podziemne struktury NSZZ "Solidarność" z Trzcianki. Spotkanie przebiegało w szczególnej atmosferze. Oprócz wspomnień o Ks. Jerzym zebrani mieli również okazję usłyszeć bezpośrednią relację z pogrzebu prezydenckiej pary, w którym brał udział  ks. Jarosław Wąsowicz oraz kilku innych uczestników spotkania. Spore emocje wywołała opowieść o reakcji tłumów zgromadzonych na Rynku w Krakowie na program TVN. Tysiące Polaków jednomyślnie wyraziło swe oburzenie z powodu obrażania przez tą stację telewizyjną ich uczuć religijnych i patriotycznych.
    20 kwietnia, we wtorek w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się promocja najnowszej książki Anny Małgorzaty Jóźwik "Dobra Nowina od Beniamina". Jest to kolejna książka tej autorki, która odniosła podobny sukces jak promowany w ramach 26 TKCh zbiór opowiadań "Prosto z Kropielnicy". "Dobra Nowina od Beniamina" wydana przez Wydawnictwo  Jedność z Kielc to opowieść o "baranku i dobrym Pasterzu" odzwierciedlająca przemyślenia autorki o moralności chrześcijańskiej i trudnej drodze do zbawienia. Liczne grono uczestników spotkania mogło również wysłuchać koncertu grupy instrumentalnej prowadzonej przez Małgorzatę Bratek z Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance. Do miłej atmosfery przyczyniła się też ciekawa ekspozycja zdjęć zielonych łąk z pasącymi się baranami oraz pyszny tort w kształcie łąki, tradycyjnie przygotowany przez restaurację Złoty Róg w Trzciance.
    Zupełnie inny charakter miało spotkanie z poezją metafizyczną w wykonaniu uczniów z Koła Recytatorskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza. 21.04.2010 r. w MDK młodzież pod kierunkiem Małgorzaty Szadkowskiej nauczycielki j. polskiego recytowała wiersze angielskiego poety Johna Donne`a w przekładzie Stanisława Barańczaka. Słowa poety pisane na przełomie XVI i XVII w. łączące tematykę religijną, filozoficzną i erotyczną wprawiały zebranych w nastrój zadumy nad niepewną egzystencją tego świata. Poezja metafizyczna nie cieszy się zbytnią popularnością wśród współczesnych odbiorców lecz trzcianecka młodzież doskonale poradziła sobie z tak trudnym tematem.
    Tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej obfitował również w inne ciekawe wydarzenia. W czwartek, 22.04.10 r.  mieszkańcy Trzcianki mieli okazję spotkać się w Trzcianeckim Domu Kultury na inauguracji wystawy "Piękno Domu Bożego". Fotografie kościoła pw. św. Jana Chrzciciela autorstwa ks. Zbigniewa Weltera MS, który już 27 lat pełni posługę duszpasterską w Trzciance spotkały się z dużym zainteresowaniem. Profesjonalnie wykonane zdjęcia pozwalały zwiedzającym na nowo odkryć niedostrzegane na codzień piękno trzcianeckiej świątyni.
    23.04. br. w piątek miały miejsce dwa interesujące spotkania. W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka swoje prywatne zbiory filatelistyczne prezentował p. Roman Wikieł. Na wystawie zatytułowanej "Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju" na znaczkach pocztowych wydanych przez Pocztę Polską  zwiedzający mogli oglądać 104 pielgrzymki papieża Polaka do 129 krajów świata, wydania jubileusze oraz pomniki poświęcone Janowi Pawłowi II. W tym samym dniu w Świetlicy dla dzieci i młodzieży "Caritas" w Niekursku, którą opiekują się ks. Misjonarze Saletyni z Trzcianki odbyło się niezwykle sympatyczne spotkanie dzieci z Anną Małgorzatą Jóźwik promujące swoją książkę "Dobra Nowina od Beniamina". Dzieci z dużym zainteresowaniem i bardzo emocjonalnie reagowały na opowieści o losach baranka Beniamina, zadawały pytania, chętnie uczestniczyły w rozmowach i zabawach inicjowanych przez autorkę. Miłą niespodzianką były piosenki w wykonaniu dzieci przygotowane przez  Bogusławę Kotiuszko, Renatę Ławniczak i Katarzynę Wietrzycką. Spotkanie zakończyło się przy herbatce i pysznym torcie ze Złotego Rogu.
    W sobotę, 24.04. br., w Oratorium Domu Parafialnego przy parafii św. Jana Chrzciciela odbyła się projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Rafała Wieczyńskiego "Zwycięzcy nie umierają - opowieść o Księdzu Jerzym". Film opowiadał o życiu, męczeństwie i niezwykłym kulcie jakim otaczany jest ksiądz Jerzy Popiełuszko, ale również o rozmiarze prześladowań, jakim był poddany ksiądz Jerzy i Kościół w okresie PRL-u.
    W niedzielę, 25.04. br. w obydwu trzcianeckich kościołach  młodzież z Publicznego Gimnazjum Katolickiego przedstawiła spektakl teatralny "Porozmawiamy z Tobą za pomocą serca" przygotowany pod kierunkiem szkolnej polonistki Krystyny Kadow.  Po Mszy św. o godz. 11.00 w trzcianeckiej parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 przedstawili program poetycki pt. "Oddanie hołdu Janowi Pawłowi II" przygotowany pod kierunkiem szkolnej katechetki s. Bogumiły Lis FRM.
    Na zakończenie 27 TKCh  ks. biskup Krzysztof Zadarko odprawił uroczystą Mszę Św. z udziałem chóru parafialnego "Pasjonata".
    Przez cały tydzień w auli Domu Parafialnego przy parafii św. Jana Chrzciciela czynna była pokonkursowa wystawa prac zgłoszonych na Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych. W tym roku na konkurs wpłynęło 386 prac. Twórcom prac artystycznych nagrody  wręczał ks. Dziekan Ireneusz Maraszkiewicz, który spotkał się również z Zespołem Biblioteki Parafialnej - organizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance. Również  przez cały tydzień w Bibliotece Parafialnej trwał kiermasz książek za "1zł."
    Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy materialnie i duchowo wspierali 27 Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance.

    Jadwiga Witkowska