V Zjazd Ministrantów z lat 1945 - 1965 w Trzciance

    Począwszy od 1983 roku w okresach pięcioletnich w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance odbywają się Zjazdy Ministrantów z lat 1945-1965.
    Ideą organizowania tych zjazdów było uczczenie kolejnej piątej rocznicy poświęcenia sztandaru ministrantów w Trzciance, co miało miejsce w dniu l lutego 1948 roku. Wtedy to zaledwie 3 lata po wojnie w parafii, w której pracę duszpasterską podjęli Księża Misjonarze Saletyni, gdy proboszczem był ks. dr Tadeusz Ptak poświęcono sztandar, pod którym wychowało się wiele pokoleń chłopców pełniących Służbę Bożą w trzcianeckim kościele.
    W 55. rocznicę poświęcenia sztandaru V Zjazd Ministrantów z lat 1945-1965 odbył się w dniach 22 i 23 marca 2003 r. W Zjeździe wzięło udział 51. uczestników. Mężczyźni w poważnym wieku przybyli nie tylko z Trzcianki, ale również z różnych stron Polski: z Człuchowa, Gniezna, Gorzowa, Piły, Poznania, Tczewa itd.
    Uczestników Zjazdu powitał proboszcz ks. Zbigniew Wal MS, a uroczystego otwarcia Zjazdu dokonał jeden ze starszych uczestników Aleksander Szczuko.
    W programie Zjazdu były dwa rozważania religijne prowadzone przez ks. Czesława Hałgasa MS z Krakowa, który pełnił funkcję proboszcza trzcianeckiej parafii, gdy w 1983 r. odbył się I Zjazd. W dwóch uroczystych Mszach św. służbę ołtarza pełnili seniorzy. Sobotnia Msza św. odprawiona została w intencji 31. zmarłych kolegów, natomiast Msza św. niedzielna, suma - w intencji uczestników Zjazdu.
    Uczestnicy Zjazdu wysłuchali programu poetycko-muzycznego w wykonaniu młodzieży działającej pod opieką ks. Macieja Rydzanicza. Grupa "Laura i Filon" zaprezentowała kilkanaście wierszy ks. Jana Twardowskiego i kilka piosenek z repertuaru Tomka Kamińskiego.
    Ponadto uczestnicy Zjazdu zwiedzili dwie wystawy, które zostały zorganizowane z okazji odbytego niedawno XX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Pierwsza wystawa "Jan Paweł II w medalierstwie" to około 510. medali papieskich ze zbiorów Wiesława Wosika z Wrocławia. Kolekcja ta jest eksponowana w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Druga wystawa to kilkadziesiąt obrazów malowanych ustami wyeksponowanych w Trzcianeckim Domu Kultury. Autorem obrazów jest Jerzy Omelczuk z Poznania. Na wystawie znalazłysię dwa obrazy z motywami trzcianeckimi: kościół pw. św. Jana Chrzciciela i sarenka z miejskiej fontanny.
    Zjazd był jednocześnie okazją do koleżeńskich wspomnień sprzed kilkudziesięciu lat, w czym wydatnie pomogła wystawa zdjęć z tego okresu.
    Koszty zorganizowania Zjazdu pokryli sponsorzy z Trzcianki.
Na zakończenie Zjazdu uczestnicy otrzymali książki z wpisem upamiętniającym to wydarzenie. Zamiejscowi otrzymali monografię o pierwszym trzcianeckim proboszczu po II wojnie światowej ks. dr. Tadeuszu Ptaku MS zatytułowaną "Apostoł Pięknej Pani". Książka ta autorstwa ks. Piotra Jamioła MS z Krakowa została wydana w 2000 r. przez Bibliotekę Parafialną w Trzciance. Natomiast uczestnicy miejscowi otrzymali książkę Krzysztofa Krasowskiego pt. "Episkopat Katolicki w II Rzeczypospolitej".
    Czesław Rogosz