Syberia - spotkanie nw Trzciance 10.12.2013 r.

„Syberia - śladami polskich zesłańców, obcych kultur i religii” to tytuł spotkania zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Parafialną w Trzciance. Spotkanie odbyło się 10.12.2013 r. w Bibliotece Publicznej. Licznie zgromadzeni uczestnicy wysłuchali relacji z wyjazdu Biblioteki Parafialnej najdłuższą linia kolejową świata na trasie Moskwa – Nowosybirsk – Irkuck – Jezioro Bajkał – Ułan Ude (stolica Buriacji), dalej autobusem do Ułan Bator w Mongolii. Relację z wyjazdu oraz podstawowe informacje na temat losów polskich zesłańców, kolei transsyberyjskiej, Syberii, Bajkału oraz Mongolii przedstawił Edwin Klessa. Uczestnikami wyjazdu byli również: Albina Szczudło, Jadwiga Witkowska i Przemysław Olęderek z Poznania, który ze względów zawodowych nie mógł na spotkanie przyjechać. Relacja z wyjazdu wzbogacona została o prezentację map, przeźroczy i zdjęć oraz wystawę  książek o tematyce syberyjskiej i przywiezionych eksponatów. Spotkanie uświetnił występ Małgorzaty Bratek wraz z zespołem Fabryka Muzyki i Snu z repertuarem nawiązującym do losów polskich zesłańców.
Szczególnym gościem muzycznym był Kazimierz Samujło z Kanady [czytaj dalej], który w tym czasie przebywał w Trzciance. W czasie spotkania na temat Syberii grał na trąbce przy akompaniamencie gitary Małgorzaty Bratek.
Na zakończenie spotkania uczestnicy delektowali się herbatą mongolską przyrządzoną w tradycyjny sposób z mlekiem i solą oraz ciastem domowego wypieku.

Więcej o wyjeździe koleją transsyberyjską [czytaj dalej]