Spotkanie z prof. drem Leszkiem Żebrowskim:

W dniu 21.10.2013 r. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcianeckiej wraz z Biblioteką Parafialną zorganizowało spotkanie  z dr Leszkiem Żebrowskim. Spotkanie odbyło się w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Dr Leszek Żebrowski  przyjechał do Trzcianki na zaproszenie Biblioteki Parafialnej, która dodatkowo zorganizowała transport z Piły, nocleg i wyżywienie dla prelegenta.
Spotkanie zatytułowane zostało „Wymiana elit w Polsce po 1944 roku”. Na wykład stawiło się liczne grono mieszkańców zainteresowanych najnowszą historią Polski. Profesor Żebrowski opowiadał o tym, jak komuniści przejmowali władzę, jakimi metodami posługiwali  się w walce z opozycją, jak bezwzględnie zwalczali tych, którzy nie chcieli się do nich przyłączyć. Podał też wiele ciekawych faktów z życia różnych prominentnych postaci polskiej inteligencji, jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński czy Leszek Kołakowski. Faktów, które niestety nie zawsze najlepiej o nich świadczyły.
Książki z dedykacją autora: „ Paszkwil Wyborczej” i „Walka o Prawdę. Historia i polityka” są dostępne w Bibliotece Parafialnej w Trzciance.