Spotkania Kresowe :


    "Spotkania Kresowe" - pod takim tytułem odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance w dniu 12 grudnia 2012 r. II spotkanie "Klubu Myśli Politycznej" zorganizowane przez Małgorzatę Bratek-Gorzeńską.
Zebrani mieli okazję usłyszeć relację i zobaczyć przeźrocza  z wyjazdu  zorganizowanego przez Bibliotekę Parafialną w dniach 3-11.08.2012 r.  na Białoruś, do Rosji i na Litwę.
Prezentację wspomnień przedstawił organizator wyjazdu Edwin Klessa, poruszając wiele ciekawych wątków świadczących o bogatej historii Polski na Kresach, skąd wywodzi się znaczna część mieszkańców Trzcianki. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili miejsca związane z największym polskim wieszczem Adamem Mickiewiczem, pisarką Elizą Orzeszkową, piosenkarzem Czesławem Niemenem - Wydrzyckim i posłem nowogródzkim Tadeuszem Rejtanem, utrwalonym na słynnym obrazie przez Jana Matejkę. Zwiedzili zamki, pałace, kościoły, uniwersytety zakładane lub fundowane przez dawne, wielkie polskie rody. Wyjazd ten był też okazją do rozmów i kontaktów z żyjącymi na tych ziemiach Polakami, a dla części uczestników do spotkań z bliższą lub dalszą rodziną.
    W relacji wiele miejsca poświęcono także tragicznym losom Polaków zamieszkujących dawne Kresy Rzeczpospolitej:

    Ciekawym głosem w dyskusji były wspomnienia Edwarda Dubrawskiego, fundatora tablicy pamiątkowej w kościele w Horodyszczu poświęconej zamordowanym w obozie koncentracyjnym w Kołdyczewie jego rodzicom  i ponad 130. mieszkańcom tej miejscowości.
Na zakończenie spotkania młodzież wraz z Małgorzatą Bratek wystąpiła z krótkim programem muzycznym.
Bliższe informacje nt. wyjazdu [przejdź do]

    Jadwiga Witkowska