Odnalezienie grobu ks. Aloysiusa Bucksa - Lipiec 2015 r.

 

W 100. rocznicę położenia kamienia węgielnego pod nowo budowany kościół katolicki w Trzciance Biblioteka Parafialna w Trzciance wraz z Wydawnictwem La Salette wydała Kronikę parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918 spisana przez ówczesnego proboszcza ks. Aloysiusa Bucksa. Oryginał Kroniki zachował się po II wojnie światowej w parafii, a od kilku lat znajduje się w Archiwum Diecezjalnym w Koszalinie. Ręczny gotyk odczytał, tłumaczenie z niemieckiego na polski dokonał oraz przypisami opatrzył ks. Łukasz Nowak MS.

Kronikę napisał ówczesny trzcianecki proboszcz ks. Aloysius Bucks, który w latach 1914-1917 wybudował istniejący do dzisiaj kościół. Gdy ks. Bucks opuścił Trzciankę, 28 czerwca 1923 r. został proboszczem w Sypniewie w ówczesnym powiecie Wałeckim. Tam zmarł 31 stycznia 1946 r. Zachęceni lekturą Kroniki Biblioteka Parafialna w Trzciance postanowiła odnaleźć grób budowniczego naszego kościoła. Rzeczywiście grób ks. Alojzego Bucksa znajduje się na cmentarzu komunalnym w Sypniewie. Jest tam pionowa płyta nagrobna, natomiast sam grób posiada jedynie kamienne obramowanie. Oczyściliśmy grób oraz jego otoczenie z narosłych chwastów oraz postanowiliśmy go zmodernizować - nałożyć płytę kamienną, co znacznie ułatwi utrzymywanie czystości grobu. Pomysł ten znalazł uznanie i aprobatę aktualnego proboszcza ks. Edwarda Skwiry. Zamówiliśmy również intencję mszalną za śp. ks. Alojzego Bucksa w 70. rocznicę śmierci, tj. w dniu 31 stycznia 2016 r.

Przy okazji zgłosiliśmy do Diecezji fakt, że w informacji o parafii w Sypniewie błędnie napisane jest nazwisko ks. Bucksa. Chyba ten sam przypadek nastąpił w internetowej wyszukiwarce grobów cmentarza w Sypniewie, ponieważ wyszukiwarka nie pokazuje grobu, gdy prawidłowo wpisze się nazwisko ks. Alojzego Bucksa. Również tutaj zgłosiliśmy ten przypadek.