IV Zjazd Ministrantów z lat 1945 – 1965 w Trzciance

  
    W dniach 31.01. – 01.02.1998 r., odbył się IV Zjazd Ministrantów, którzy pełnili Służbę Bożą w miejscowym kościele w latach 1945-1965. Na Zjazd przybyło 68 uczestników, a niemogący przybyć Wiesław Sławik z Katowic i Stefan Szymczak z Warszawy przysłali telegramy z życzeniami. List przysłał również Józef Sławik z Wrocławia. W Zjeździe uczestniczyło także dwóch księży – byłych trzcianeckich ministrantów – ks. Zbigniew Welter MS, który przyjechał z Krakowa, a także ks. Roman Gorczyński MS, który przybył z Łapsz Wyżnych.
    Gospodarzem Zjazdu Ministrantów był aktualny proboszcz ks. Zbigniew Wal MS któremu towarzyszył ks. Marek Turoń MS – aktualny opiekun ministrantów. Gośćmi Zjazdu byli: Prowincjał Księży Misjonarzy Saletynów ks. Józef Szymczycha MS oraz proboszcz nowo powstałej parafii w Trzciance ks. Ireneusz Maraszkiewicz.
Zjazd otworzył ks. Zbigniew Welter MS.
    Program dwudniowego Zjazdu obejmował zapoznanie się uczestników z aktualnymi problemami parafii św. Jana Chrzciciela i nowo utworzonej parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej, wysłuchanie konferencji religijnych, udział w dwóch Mszach św. odprawionych w intencji nieżyjących i chorych kolegów ministrantów z lat 1945 -1965 r., a także w intencji uczestników Zjazdu.
    Wszyscy uczestnicy otrzymali wraz z wysłanym zaproszeniem wydane przez Bibliotekę Parafialną w Trzciance publikacje historyczne dotyczące trzcianeckiej parafii („Z dziejów parafii w Trzciance” autorstwa Marcina Hlebionka, „Źródła do dziejów parafii w Trzciance” w opracowaniu tego samego autora, widokówkę kościoła oraz kalendarz duszpasterski parafii na 1998 r.). W programie Zjazdu było także zwiedzenie wystawy fotografii artystycznej Henryka Króla, jednego z uczestników Zjazdu.
    Wspólne posiłki, archiwalne zdjęcia i wspomnienia dopełniły bogate w przeżycia spotkanie.
    Zjazd przygotował Komitet Organizacyjny w składzie:
- Stanisław Juckiewicz,
- Edwin Klessa,
- Czesław Rogosz,
- Józef Rzepecki,
- Krzysztof Sorgowicki,
- Adam Żyliński,
- Józef Żyliński.
    Komitet Organizacyjny poszerzył listę rozpoznanych ministrantów z lat 1945 – 1965  do 232 osób.
    Sekretariat Zjazdu prowadzony był przez aktualnych ministrantów: Jakuba Mrówkę, Ludwika Wojdziaka i ……………..