II Zjazd Ministrantów w latach 1945 - 1965 w Trzciance

    W dniach 12 i 13 listopada 1988 r. w 40 rocznicę poświęcenia Sztandaru Ministrantów w Trzciance odbył się II Zjazd Ministrantów, którzy pełnili Służbę Bożą w miejscowym kościele w latach 1945-1965. Na wysłanych 212 zaproszeń przybyło 58 uczestników. Na Zjazd przybył również ks. Stanisław Wygonik MS z Mszany Górnej, który opiekował się ministrantami w Trzciance przez jeden rok (1957/1958).
    Po uroczystym otwarciu Zjazdu przez proboszcza ks. Zbigniewa Weltera MS, który w latach pięćdziesiątych, jako świecki katecheta, często również służył do Mszy św., dalsze prowadzenie Zjazdu przejął Czesław Rogosz. Informację na temat aktualnych problemów parafii, wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich 5 lat od ostatniego Zjazdu oraz różnych form zaangażowania świeckich w parafii przedstawił Edwin Klessa.
    Po obiedzie i wykonaniu zbiorowego zdjęcia przed kościołem zamiejscowi udali się autokarem do Stradunia, a mieszkańcy Trzcianki udali się drugim autokarem do Niekurska, gdzie zwiedzili kościoły filialne.
    Po spotkaniu z ks. bpem Pawłem Sochą i wspólnej Mszy św. uczestnicy Zjazdu wysłuchali w kościele programu poetycko-muzycznego przygotowanego przez trzcianecką Oazę z okazji 70 rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości.
    Następnego dnia ks. Józef Pochwat MS przedstawił historię i aktualną sytuację Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Ks. Mirosław Król SDB z Piły poprowadził rozważanie religijne „Kim jest dla mnie Chrystus”.
   Po uroczystej Mszy św. nastąpiło zakończenie Zjazdu. Sztandar został ponownie przekazany aktualnym ministrantom. Wszyscy uczestnicy Zjazdu otrzymali pamiątkowe materiały: zdjęcie Ojca Św. przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, książeczkę „La Salette – opis zjawienia i sens orędzia” oraz ekslibris Biblioteki Parafialnej. Zamiejscowi otrzymali dodatkowo kalendarzyk parafialnych za rok 1988.

Edwin Klessa