XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance - sprawozdanie

    Już po raz 26 Biblioteka Parafialna przy parafii św. Jana Chrzciciela w Trzciance była organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który odbył się w dniach od 8 do 15.02.2009 r. Mottem tegorocznego TKCh był Rok Świętego Pawła. Poszczególne punkty programu odbywały się  na terenie parafii św. Jana Chrzciciela, również w kaplicy parafii Matki Bożej Saletyńskiej, w Młodzieżowym Domu Kultury, Trzcianeckim Domu Kultury, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance oraz w Szkole Podstawowej Nr 2. Tydzień  Kultury Chrześcijańskiej zainaugurowały w niedzielę Msze św. w obydwu parafiach, po których w parafii Matki Bożej Saletyńskiej odbył się koncert dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, a w parafii św. Jana Chrzciciela spektakl teatralny "Różańcowe koraliki" w wykonaniu uczniów z Katolickiej Szkoły Podstawowej. Każdy dzień TKCH obfitował w wydarzenia, które na długo pozostaną w sercu i pamięci parafian.
    W poniedziałek odbyło się otwarcie wystawy "Tajemnice. w obrazie i słowie" z udziałem malarki Elżbiety Ponińskiej. W parafialnej kawiarence młodzieżowej "Promyk" zaprezentowano 20 prac wykonanych ołówkiem na szarym papierze, przedstawiających interpretacje graficzne Tajemnic Różańca Świętego. Słownym dopełnieniem obrazów były cytaty z Pisma Świętego umieszczone pod każdą pracą. Elżbieta Ponińska mieszka w Międzychodzie. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2008 r. otrzymała odznakę honorową "Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".
    Następnego dnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Anną Małgorzatą Jóźwik, promujące jej zbiór opowiadań pt. "Prosto z Kropielnicy" wydany przez kieleckie Wydawnictwo JEDNOŚĆ. Spotkanie prowadził Włodzimierz Ignasiński - dyrektor MDK w Trzciance. Anna Jóźwik mieszka w Trzciance, jest katechetką. Jak sama podkreślała, pisze opowiadania nie tylko dla dzieci ale "dla każdego  kto  nie boi się wody święconej". Inspiracją dla autorki była kropielnica w trzcianeckim kościele św. Jana Chrzciciela, dlatego w opowiadaniach tych często przewijają się akcenty znane mieszkańcom Trzcianki. Ciekawym uzupełnieniem spotkania z autorką były występy dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3, które czytały fragmenty promowanej książki oraz tort w kształcie otwartej księgi.
    W kolejnym dniu TKCh, w auli Szkoły Podstawowej Nr 2 w Trzciance miało miejsce niezwykłe spotkanie. Dzieci ze wszystkich trzech trzcianeckich szkół podstawowych oraz ze Szkoły Podstawowej  w Białej przedstawiały scenki teatralne zaczerpnięte ze zbioru opowiadań "Prosto z Kropielnicy".  Scenki te były także wystawiane w obydwu parafiach po niedzielnych Mszach św.
    W czwartek, w sali Trzcianeckiego Domu Kultury otwarto wystawę malarstwa Mariana Olejniczaka. Marian Olejniczak mieszka w Stargardzie Szczecińskim. Brał udział w wielu plenerach, konkursach, wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w muzeach w Niemczech, Francji, Szwecji i Belgii. Spotkanie z artystą poprowadziła Elżbieta Wasyłyk - malarka z Trzcianki,  która zainspirowała artystę do zaprezentowania swojej twórczości w tegorocznym TKCH. Prace artysty to obrazy malowane na płótnie inspirowane sztuką ikony. Jak wyraził się sam artysta "nie ma piękniejszego malarstwa nad ikonę. Tam jest wszystko - i  realizm i abstrakcja i kolor, uduchowienie, treść i najwyższe piękno".
    Niesamowitych wzruszeń dostarczyła zwiedzającym wystawa "Indie o. Mariana Żelazka" w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance ze zbiorów Muzeum Misyjno - Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie, której otwarcie nastąpiło w kolejnym dniu TKCh. Sylwetkę  o. Mariana Żelazka przybliżył zebranym dyrektor Muzeum w Pieniężnie o. Wiesław Dudar SVD, witając zebranych hinduskim pozdrowieniem, które tak lubił o. Żelazek: "namaste" /witam Boga w Twoim sercu/. Eksponaty to: stroje, makaty, rysunki, przedmioty kultu religijnego przywiezione przez o. Żelazka i innych misjonarzy z Indii. Wystawę uzupełniały plansze ze zdjęciami obrazującymi codzienne życie o. Żelazka wśród hindusów. Ze wzruszeniem zebrani obejrzeli film poświecony pracy tego niezwykłego misjonarza dla trędowatych. Po śmierci o. Żelazka w 2006 r., księża Werbiści kontynuują Jego dzieło zajmując się szczególnie nauczaniem dzieci w Puri koło Bombaju oraz w innych ośrodkach w Indiach, gdzie żyją trędowaci.
    W sobotę w Kaplicy Matki Bożej Saletyńskiej odbył się wieczór poetycki "Usłyszeć siebie" przygotowany przez Włodzimierza Ignasińskiego wraz z młodzieżą z MDK w Trzciance. U stóp obrazu Matki Bożej Saletyńskiej popłynęły słowa znakomitych poetów polskich: ks. J. Twardowskiego, S. Barańczaka, R. Brandstaettera. . Gościem wieczoru była Małgorzata Bratek pieśniarka i odtwórczyni poezji śpiewanej, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali znana z legendarnego już  Przeglądu Piosenki Prawdziwej / "Zakazane Piosenki"-    sierpień 1981 r. w gdańskiej Hali "Oliwii"/.
    W ostatnim dniu TKCh, w kościele  św. Jana Chrzciciela w Trzciance odbył się koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. Z inspiracji dyrektora szkoły Karola Urbanka młodzi, utalentowani artyści, zdobywcy wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, prezentowali utwory na instrumenty klawiszowe i  skrzypce: Robert Siwek wykonał I część sonaty koncertowej e-moll Francesco Marii Veraciniego; Arkadiusz Śmigielski zaprezentował wokalizę Sergiusza Rachmaninowa. Przepiękne arie operowe Alberto Gentilego i Giulio Cacciniego wykonała Magdalena Stefaniak, maturzystka tej szkoły. Wykonawcom akompaniowała  Małgorzata Śmigielska, nauczycielka  szkoły.
    Kulminacyjnym punktem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance była Msza Św. z homilią ks. Biskupa Ordynariusza Edwarda Dajczaka z udziałem ks. Prowincjała Władysława Pasiuta MS. Po Mszy Św. ks. Biskup spotkał się z Zespołem Bibliotecznym. W ciepłych słowach podziękował za pracę, zaangażowanie i trud włożony w szerzenie wartości chrześcijańskich w trzcianeckich parafiach. Spotkanie było też okazją do wspomnień związanych z organizacją TKCh w Trzciance w minionych latach, w różnych warunkach społeczno-politycznych.
    Przez cały tydzień w Domu Parafialnym parafii św. Jana Chrzciciela czynna była wystawa pokonkursowa Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych, na którą w bieżącym roku wpłynęło ponad 380 prac. Ks. Biskup Edward Dajczak spotkał się również z twórcami, którym dziękował i zachęcał do pogłębiania życia duchowego poprzez uczestnictwo w takich przedsięwzięciach jak Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.
    W Bibliotece Parafialnej na kiermaszach "Książka za 1 zł." i "Tania książka" można było zaopatrzyć się w interesujące pozycje nie tylko o treści religijnej lecz również historycznej, socjologicznej, również lektury szkolne.  
    Zespół Biblioteki Parafialnej w Trzciance dziękuje sponsorom i sympatykom za okazaną pomoc w organizacji a mieszkańcom miasta za liczny udział w programie XXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
    Jadwiga Witkowska