XXIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance - sprawozdanie

    "POWIEW ODNOWY - 40 LAT VATICANUM II"

    Wystawy, koncerty, spotkania z artystami to tylko niektóre z atrakcji, jakie zapewniła mieszkańcom Trzcianki Biblioteka Parafialna, działająca przy parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, która w dniach 19 - 26.02.2006 zorganizowała kolejny - XXIII już - Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
    Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była 40. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II. Z tej okazji znaczenie wydarzenia, jakim był dla Kościoła Sobór Watykański II, przybliżył pan Adam Suwart, redaktor Przewodnika Katolickiego, który okazał się skarbnicą wielu interesujących informacji o soborze oraz o osobach, które w tym soborze uczestniczyły. Wiedza pana Adama Suwarta oraz bardzo ciekawy sposób przekazu zachęcały słuchaczy do osobistego zgłębiania "daru", który ofiarował nam Kościół w postaci Soboru Watykańskiego II. Organizatorzy TKCh postarali się o to, aby dla nikogo nie zabrakło, przy tej okazji, książek i publikacji o Soborze Watykańskim II. Zorganizowali także w Bibliotece Publicznej wystawę książek związanych z tematyką Vaticanum II oraz z papieżami tego soboru - Jana XXIII i Pawła VI. Redaktor Adam Suwart mówił krótko o Soborze Watykańskim II w niedzielę na kilku Mszach św. w obydwu trzcianeckich parafiach, a w poniedziałek wziął udział w spotkaniu dyskusyjnym w Nowej Wsi oraz w Bibliotece Publicznej w Trzciance.
    Wykłady historyka, absolwenta UAM w Poznaniu, i pasjonata historii Kościoła, które odbyły się 19 i 20 lutego, przygotowały do spotkania z wyjątkowym gościem - świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń z życia Kościoła, w tym Soboru Watykańskiego II - biskupem seniorem diecezji Koszalińsko Kołobrzeskiej - Ignacym Jeżem. "Ukochany biskup diecezji", człowiek wielkiego serca i radości ducha, który zgodził się przyjąć zaproszenie do udziału w trzcianeckim Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, ubogacił nas swoją osobą i swoim słowem. W czasie przewodniczenia Eucharystii na zakończenie TKCh oraz podczas spotkań z przedstawicielami Biblioteki Parafialnej i twórcami prac, którzy uczestniczyli w Konkursie Twórczości o Motywach Religijnych, ks. Biskup dzielił się ze swoimi wspomnieniami z prac polskich biskupów na soborze.
    Stały punkt trzcianeckich Tygodni Kultury Chrześcijańskich - Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych - cieszył się, jak zwykle, dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. Dzięki temu przedsięwzięciu twórcy amatorzy, w bardzo różnym wieku, mogą rozwijać swoje talenty plastyczne, fotograficzne i literackie. Pokonkursowa wystawa rysunków, obrazów, haftów, fotografii, rzeźb, wierszy i wielu innych form artystycznego wyrazu wzbudzała zainteresowanie i emocje, związane ze sprawdzeniem, które z prac zostały uhonorowane wyróżnieniem. W tym roku spośród 320 złożonych na konkurs prac, jury wyróżniło aż 52 twórców.
    Interesującym punktem trzcianeckich Tygodni Kultury Chrześcijańskiej był kiermasz książki "za 1 złotówkę". Dzięki takiej akcji wielu bibliofili i miłośników lektury może za bardzo atrakcyjną cenę wzbogacić swoje zbiory o pozycje książkowe z zakresu teologii, filozofii, historii, pedagogiki, psychologii, tematyki społecznej i literatury dziecięcej. Kiermasz książki "za 1 złotówkę" jak zawsze cieszył się zainteresowaniem czytelników.
    Dzięki współpracy Biblioteki Parafialnej z trzcianeckimi instytucjami kultury, możliwe było zorganizowanie dwóch pięknych wystaw i spotkań z twórcami prezentowanych prac. Jedną z nich, była wystawa pana Marka Sobacińskiego z Krzyżowej pod tytułem "Graficzne opłatki", prezentowana w Trzcianeckim Domu Kultury, którą można zwiedzać do 3 marca. Wyjątkowość prac, które przybliżał sam twórca, wzbudziła duże zainteresowanie i uczyła dostrzegania rzeczy "z pozoru niewidzialnych". Wystawę wzbogacały przepiękne publikacje prac pana Marka Sobacińskiego.  Drugą wystawę "Mistyczny kolor witraży", mistrza witrażysty Krzysztofa Mazurkiewicza z Koszalina, można oglądać do końca marca w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka. Tematyka wystawy zachęciła do uczestniczenia w jej otwarciu wielu miłośników sztuki. Oprócz barwnych prac, które wykonał pan Krzysztof Mazurkiewicz, zainteresowani mogli zapoznać się ze sztuką renowacji i wykonywania witraży oraz z warsztatem witrażysty. Wśród prac pana Krzysztofa znalazły się witraże wykonane do projektów naszej rodzimej artystki - pani Elżbiety Wasyłyk, która była pomysłodawczynią i współorganizatorką obu wystaw, ubogacających Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
    Organizatorzy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej nie zapomnieli też o dzieciach. Specjalnie dla nich zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 2 Dziecięcy Przegląd "Podziel się swoim talentem", a do współpracy zaproszono katechetów, nauczycieli muzyki, języka polskiego i nauczania zintegrowanego. Zainteresowanie przeglądem przerosło oczekiwania organizatorów. Grupa około 140 dzieci prezentowała przed jury i publicznością swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i teatralne. Dzieci, ich rodzice i opiekunowie spisali się wspaniale. Każda ze szkół biorących udział w przeglądzie mogła być dumna ze swoich wychowanków, którzy "dzielili się swoim talentem" i zdobyli wyróżnienia.
    Obchodom Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance towarzyszył wytrwale, powstały z tej okazji, zespół dziecięcy złożony z uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Zespół stworzony przez pana Patrycjusza Nygi czterokrotnie wystąpił w obu trzcianeckich parafiach i na Dziecięcym Przeglądzie. Dzieciom towarzyszył ZESPÓŁ ADHD w składzie: Patrycjusz Nyga (perkusja), Marek Majczyna (gitara solowa), Remigiusz Radkowski (gitara basowa), Karol Solarski (gitara rytmiczna) i gościnnie Janek Domański i Piotr Świerszcz (harmonijki ustne). Muzycy, którzy poświęcili swój czas na pracę z dziećmi byli dla mieszkańców Trzcinki żywym świadectwem wiary i zaangażowania w życie Kościoła. Ich występy pod tytułem "Pięknie żyć" dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń i spotkały się z dużym uznaniem odbiorców.
    Miłośnicy kina dokumentalnego mogli obejrzeć interesujący film "Kariera i sumienie" reżyserii klasyka polskiego dokumentu historycznego Wincentego Ronisza. Film przypomina sylwetkę i dramatyczne losy Romualda Spasowskiego - ambasadora PRL w Waszyngtonie, który po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce poprosił o azyl polityczny w USA, za co w kraju został zaocznie skazany na karę śmierci. Był to przejmujący dokument autentycznej duchowej przemiany ideowego komunisty, który nie tylko porzucił zakłamaną ideologię, ale również przeżył głębokie nawrócenie religijne.        
    Osobom, które z różnych względów nie mogły uczestniczyć w tegorocznym Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, obejrzenie obszernych relacji ze wszystkich odbywających się spotkań i występów, umożliwiła w swoim programie trzcianecka telewizja lokalna, która towarzyszyła organizatorom i gościom przez cały tydzień.
    Tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pokazał wyraźnie jak ważne jest realizowanie założeń Soboru Watykańskiego II związanych z zaangażowaniem osób świeckich do współodpowiedzialności za Kościół Powszechny i Kościół Lokalny. Temat tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przypomniał i pokazał, że wszyscy tworzymy Kościół i to od nas w dużej mierze zależy, jakie będzie jego oblicze. Przygotowując XXIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej i uczestnicząc w nim, mogliśmy osobiście włączyć się w realizację Vaticanum II.

    Anna Małgorzata Jóźwik