Samujło Kazimierz


Ur. w 1949 r. k. Głębokie (przed zaborami i w okresie międzywojennym - Polska, dzisiejsza północno-wschodnia Białoruś). W 1957 r. wraz z rodziną przyjechał do Polski i zamieszkał w Trzciance. W latach 1959 - 1964 był ministrantem w tutejszym kościele. Następne 5 lat spędził w Poznaniu, gdzie uczęszczał do Liceum Muzycznego w klasie trąbki.
W 1969 r., gdy stryj z Kanady zafundował wakacje, Kazimierz wraz ze swoim ojcem wyjechali do Kanady, skąd wrócił tylko ojciec. W latach 1985 - 1986 zmarli kolejno mama (55 lat) i ojciec (57 lat), lecz Kazimierz nie mógł przyjechać na pogrzeb, ponieważ wisiało nad nim niebezpieczeństwo wyroku 10-15 lat za nielegalne pozostanie na Zachodzie.
W Kanadzie Kazimierz Samujło ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Ottawie oraz ożenił się z kanadyjką francuskiego pochodzenia (Monia). Przez 30 lat był nauczycielem muzyki w szkołach średnich. Przez 10 lat prowadził Chór Polski im. Ignacego Paderewskiego (50-60 osób). Przez 10 lat był organistą w polskim kościele, przez 10 lat prowadził orkiestrę legionistów oraz przez 18 lat prowadził polski zespół taneczny. Przez 16 lat był solistą na karnecie sopranowym w orkiestrze Maple Leaf Brass Band (tłum. Liść Klonowy Brass Band). Od 10 lat prowadzi zespół Manotick Brass (Manotick - indiańska nazwa lądu między rzekami, miasteczko o tej nazwie leży 25 min. na połydnie od Ottawy). Zespół daje dużo koncertów charytatywnych - około 50 koncertów rocznie w domach starców. W zespole grają instrumenty: dwie trąbki, puzon, waltornia, tuba. (Szczegóły na stronie internetowej www.manotickbrass.com).
Kazimierz Samujło po upadku systemu komunistycznego co pewien czas przyjeżdżał do Trzcianki i odwiedzał grób rodziców i mieszkającą w Trzciance siostrę Annę Zenft. Anna, również uzdolniona muzycznie, śpiewała w trzcianeckim Chórze Pasjonata. Podczas swoich przyjazdów do Polski Kazimierz grał na trąbce w trzcianeckim kościele wraz z organistą Grzegorzem Paterem. Ostatni raz ciężko chorą na raka siostrę Kazimierz odwiedził w grudniu 2013 r. Anna zmarła 12.01.2014 r. i została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Trzciance.
Styczeń, 2014 r.