Malarstwo Jeżego Omelczuka

    Każdy z nas spotyka się chociaż raz w roku z wydawnictwem "AMUN". Do naszych skrzynek pocztowych trafiają kalendarze i pocztówki z reprodukcjami prac członków Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami. Jednym z nich jest Jerzy Omelczuk z Poznania, który jest członkiem Światowego Zrzeszenia Artystów Malających Ustami i Nogami z siedzibą w Lichtensteinie. Należy do niego ponad 400 niepełnosprawnych artystów, którzy z powodu wad wrodzonych, chorób czy wypadków stracili ręce lub możliwość posługiwania się nimi.
   "Inspiruje mnie wszystko - nawet rozmowa z innym człowiekiem - Nie mam swojego ulubionego tematu. Wciąż poszukuję czegoś nowego. Nie określiłem jaką sztukę mam tworzyć. Wiem, że wciąż się rozwijam. To moje życie, nie potrafiłbym bez tego żyć. Staram się powiedzieć wszystko za pomocą obrazu." To krótkie motto artysty.
   Jerzy Omelczuk urodził się w 1957 roku w Siemiatyczach, z dziecięcym porażeniem mózgowym. Już w dzieciństwie zaczął malować ustami. Powstanie pierwszych obrazów olejnych poprzedzała intensywna praca nad rysunkiem, akwarelą i temperą. W polu jego zainteresowań znajduje się wiele tradycyjnych tematów malarskich takich jak: martwa natura, pejzaż, portret oraz akt. Historia odległa i ta całkiem niedawna również jest inspirująca dla artysty. Dowodem na to jest "Poczet Prezydentów Polskich". Cykl ten zaprezentował w czerwcu 1997 na wystawie w gmachu Sejmu R. P. Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem a po ekspozycji artysta otrzymał wiele listów gratulacyjnych i innych dowodów uznania.
   Malarstwo Jerzego Omelczuka jest zróżnicowane pod względem kolorystycznym, charakteryzuje się dużą dynamiką i ekspresją malarską. Obrazy artysty możemy spotkać w zbiorach w Polsce jak i za granicą, w Lichtensteinie, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Kanadzie, Belgii, Wielkiej Brytanii i Emiratach Arabskich. Autor prezentował swe prace na 40 wystawach indywidualnych, brał udział w 115 wystawach zbiorowych i 200 wystawach za granicą organizowanych przez Światowe Zrzeszenie "AMUN".
   Eksponujemy prace Jerzego Omelczuka w galerii Trzcianeckiego Domu Kultury w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej dzięki pomocy Pana Edwina Klessy. Wystawa czynna była w dniach 7 -- 14 marca 2003 roku w godzinach 13.00- 17.00.

    Henryk Król